Ułatwienia dostępu

Umiejętności tworzą możliwości

Łączymy edukację, rynek pracy, biznes

Deklaracja Dostępności

Wojewódzki Urząd Pracy w Zielonej Górze zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej Wojewódzkiego Urzędu Pracy https://wupedukacja.pl/ zgodnie z Ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych (Dz.U. z 2019 r., poz. 848 z późn. zm.) oraz Decyzją wykonawczą Komisji (UE) 2018/1523 z dnia 11 października 2018 r. ustanawiającą wzór oświadczenia w sprawie dostępności zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/2102 w sprawie dostępności stron internetowych i mobilnych aplikacji organów sektora publicznego. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej https://wupedukacja.pl/ Data publikacji strony internetowej: 2024-07-xx. Strona internetowa jest zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Na stronie internetowej można korzystać ze standardowych skrótów klawiaturowych. Graficzne przeglądarki internetowe umożliwiają powiększenie lub pomniejszenie widoku wyświetlanej strony. Aby powiększyć tekst należy wybrać odpowiednią kombinację klawiszy:

- Firefox, Chrome, Edge:
- [CTRL] oraz [+] aby powiększyć widok
- [CTRL] oraz [-] aby pomniejszyć widok
- Opera:
- [SHIFT] oraz [+] aby powiększyć widok
- [SHIFT] oraz [-] aby pomniejszyć widok

Użytkownicy korzystający wyłącznie z klawiatury mogą swobodnie poruszać się po serwisie za pomocą klawisza Tab. 

W całym serwisie włączony jest tzw. fokus, czyli domyślne oznaczenie aktywnego linka czy pola formularza. Fokus przemieszcza się po wszystkich widocznych elementach aktywnych strony w logicznej kolejności – klawisz TAB. 

Oświadczenie sporządzono dnia: 2024-07-17. Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny. 

Informacje zwrotne i dane kontaktowe 
W zakresie braku dostępności cyfrowej należy kontaktować się z Panią Anetą Janecką, pod numerem telefonu 68 456 56 35 lub 506 378 169 pełniącą funkcję rzecznika prasowego lub z pracownikami zespołu IT Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Zielonej Górze pod numerem telefonu 68 456 56 25 lub za pomocą poczty elektronicznej pod adresem wup@wup.zgora.pl.

Dane adresowe:
Wojewódzki Urząd Pracy w Zielonej Górze,
ul. Wyspiańskiego 15, 65-036 Zielona Góra,
tel. 68 456 56 00; fax. 68 327 01 11,
e-mail: wup@wup.zgora.pl

Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji w formach alternatywnych, na przykład odczytania niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisania zawartości filmu bez audiodeskrypcji, itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji w formie alternatywnej, powinna także określić formę tej informacji. Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie i nie później niż w ciągu 7 dni. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące. Jeżeli zapewnienie dostępności nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji. W przypadku gdy podmiot odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego dostępu do informacji, można złożyć skargę na takie działanie. Procedura składania skarg i wniosków znajduje się na stronie Biuletynu Informacji Publicznej WUP. Link do strony z procedurą załatwiania skarg i wniosków w WUP: https://wupzielonagora.bip.gov.pl/skargi-wnioski-i-petycje/skargi-wnioski-i-petycje.html Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można złożyć skargę do samorządu Województwa Lubuskiego (Województwo Lubuskie ul. Podgórna 7, 65-057 Zielona Góra) lub Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Po wyczerpaniu wszystkich możliwości skargę można przesłać także do Rzecznika Praw Obywatelskich.

Dostępność architektoniczna 

Opis dostępności wejścia do budynku i przechodzenia przez obszary kontroli. 

Budynek, w którym siedzibę ma Wojewódzki Urząd Pracy w Zielonej Górze przy ul. Wyspiańskiego 15 w Zielonej Górze przystosowany jest dla osób z niepełnosprawnością ruchową. 

- Z tyłu budynku na zewnątrz jest do dyspozycji podjazd umożliwiający wjazd do urzędu dla osób niepełnosprawnych.

- W budynku jest dostępna winda osobowa umożliwiająca wjazd na wszystkie poziomy budynku.

- Z tyłu budynku wydzielone jest miejsce do parkowania dla osób niepełnosprawnych - miejsce posiada niezbędne oznakowanie

- Toaleta dla osób niepełnosprawnych znajduje się na parterze budynku - w budynku z lewej strony jest dyżurka pracownika, który w razie potrzeby kieruje interesantów

- Drzwi do niektórych pomieszczeń dostosowane są do wjazdu dla interesantów na wózku inwalidzkim

Opis dostosowań (pochylnie, platformy, informacje głosowe, pętle indukcyjne) 
W Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Zielonej Górze znajdują się przenośne pętle indukcyjne. Istnieje możliwość obsługi osób słabowidzących/niewidomych w języku migowym po uprzednim powiadomieniu i umówieniu wizyty interesanta. 

Informacja o prawie wstępu z psem asystującym i ewentualnych uzasadnionych ograniczeniach. 
Do budynku i jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem na zasadach określonych w art. 20a oraz art. 20b ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (j.t. Dz.U. z 2021 r., poz. 573 z późn. zm.). 

Informacje o możliwości skorzystania z tłumacza języka migowego na miejscu lub online. 
Sposoby komunikowania się z WUP dla osób uprawnionych 

Informacje dotyczące sposobów komunikowania się z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Zielonej Górze dla osób uprawnionych (głuchych i głuchoniewidomych) W związku z wejściem w życie ustawy o języku migowym i innych środkach komunikowania się, Wojewódzki Urząd Pracy w Zielonej Górze informuje, że z naszą jednostką można kontaktować się za pomocą: 

- fax-u nr 68 327 01 11,
- poczty elektronicznej wup@wup.zgora.pl
- strony internetowej www.wup.zgora.pl
- Elektronicznego Urzędu Podawczego http://epuap.gov.pl/

Osobą do kontaktu w WUP w Zielonej Górze w ww. zakresie jest Iwona Wierzbicka e-mail: i.wierzbicka@wup.zgora.pl 

W kontakcie z urzędem osoba uprawniona (głucha lub głuchoniewidoma) będzie miała prawo do pośrednictwa: 

- tłumacza PJM - polskiego języka migowego;
- tłumacza SJM - systemu językowo-migowego;
- tłumacza SKOGN - systemu komunikowania się osób głuchoniewidomych.

Aby skorzystać z pośrednictwa tłumacza, trzeba powiadomić o tym urząd (np. poprzez e-mail, faks) co najmniej na 3 dni robocze przed dniem, w którym planuje się załatwiać sprawę w urzędzie, z wyłączeniem sytuacji nagłych. 

Zgłoszenie odbywa się na "wniosek o świadczenie usług tłumacza PJM, SJM, SKOGN". Usługa jest bezpłatna dla osoby uprawnionej będącej osobą niepełnosprawną w rozumieniu ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. 

Kwestiami dotyczącymi Osób Niepełnosprawnych zajmuje się w MRPiPS: 

Siedziba Biura Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych 

ul. Żurawia 4A,
00-503 Warszawa
Telefon: 538-117-590 

Adres korespondencyjny Biura: 
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych
ul. Nowogrodzka 1/3/5
00-513 Warszawa
e-mail: sekretariat.bon@mrips.gov.pl 

Wideotelefon 
Biuro zapewnia obsługę osób niesłyszących przy pomocy tłumacza języka migowego online. Można się również skontaktować za pomocą formularza kontaktowego. 

Przyjęcia interesantów 

Osobiste przyjęcia interesantów odbywają się w siedzibie MRPiPS - wejście od ul. Nowogrodzkiej 1/3/5, Warszawa, godziny przyjęć: od poniedziałku do piątku w godz. 8.30 – 15.30. 

Sekretariat Dyrektora Biura 
tel. 538-117-590 

Dojazd 
Z lotniska Chopina linią autobusową numer 175, należy wysiąść na przystanku Krucza. Z Dworca Centralnego linią autobusową numer 175 lub dowolnym tramwajem jadącym w kierunku Pragi, należy wysiąść na przystanku Krucza. 

Szczegółowe informacje są dostępne na stronie internetowej: http://www.niepelnosprawni.gov.pl

Informacja dla użytkowników z niepełnosprawnościami 
- Nawigacja jest przyjazna dla osób niewidomych dzięki unikalnym tytułom podstron i porządkującej funkcji nagłówków.

- Kontrast tekstu do tła – dzięki temu materiały osadzone na stronie są czytelne także dla osób słabiej widzących.

- Staramy się pisać zrozumiałe teksty oraz formatować je w sposób zgodny z zasadami dostępności.

- Zastosowano przycisk AAA umożliwiający zmianę wielkości tekstu przy pomocy myszy

- Wojewódzki Urząd Pracy w Zielonej Górze dołoży wszelkich starań, aby dostępność i użyteczność strony pod adresem https://wupedukacja.pl/ była na poziomie WCAG 2.1.

Informacje dodatkowe 
- Strona aktualizowana: na bieżąco.
- Liczba użytkowników korzystających z serwisu miesięcznie około: 12000
- W menu strony BIP dostępne są między innymi:
     - informacje o dostępności architektonicznej
     - msposoby komunikowania się z WUP dla osób uprawnionych
     - deklaracja dostępności cyfrowej
     - link do strony Rzecznika Praw Obywatelskich https://www.rpo.gov.pl

Aplikacje udostępniane przez urząd ePUAP - Elektroniczna Platforma usług administracji publicznej. Ministerstwo Cyfryzacji zobowiązuje się zapewnić dostępność strony internetowej gov.pl zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Pełny tekst deklaracji dostępności serwisu ePUAP jest dostępny pod adresem: https://www.gov.pl/web/gov/deklaracja-dostepnosci-serwisu-govpl