Ułatwienia dostępu

Festiwal Zawodów 16.10.2024 – relacja z wydarzenia

16 października odbył się Festiwal Zawodów 2024 zorganizowany przez Wojewódzki Urząd Pracy w Zielonej Górze. To pierwsze takie wydarzenie w województwie lubuskim, którego głównym celem była szeroka promocja zawodów, zaprezentowanie ofert edukacyjnych, praktyk zawodowych, a także ofert pracy.

Festiwal otworzył wicemarszałek województwa lubuskiego Grzegorz Potęga oraz dyrektor WUP Anna Urbaniak. Został również odczytany list od Lubuskiego Kuratora Oświat, który objął wydarzenie patronatem. Wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, o czym świadczyły tłumy, które dotarły na Halę Widowiskowo – Sportową (CRS), ul. Sulechowska 41 w Zielonej Górze.

Zdj. Bogdan Pastyrczyk

Festiwal został podzielony na 4 strefy: multimedialną, praktyk, zawodów oraz edukacyjną. W ramach stref uczestniczyło ponad 50 wystawców.

Festiwal był miejscem spotkań osób podejmujących decyzję w zakresie własnej ścieżki edukacyjnej czy zawodowej z przedstawicielami instytucji, które oferują wsparcie w tym zakresie. To była świetna okazja zarówno dla młodzieży, jak i dorosłych do bliższego zapoznania się z różnymi profesjami, porozmawiania z przedstawicielami różnych branż i dowiedzenia się, na czym polega ich praca w praktyce.

Uczestnicy wydarzenia mogli dowiedzieć się od pracowników Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Zielonej Górze oraz Powiatowego Urzędu Pracy w Zielonej Górze, które zawody są obecnie najbardziej poszukiwane, jakie umiejętności są cenione przez pracodawców oraz jakie perspektywy zawodowe oferują poszczególne ścieżki kariery. Przy strefie praktyk przedstawione zostały prezentacje m.in. o nietypowych oraz przyszłościowych zawodach, o barometrze zawodów, a także prezentacje wystawców. Podczas festiwalu można było porozmawiać z doradcami zawodowymi, którzy odpowiadali na pytania dotyczące dalszej edukacji lub możliwości rozwoju zawodowego.

Festiwal oferował warsztaty, pokazy i symulacje pracy w różnych zawodach, co pozwalało na sprawdzenie się w praktyce i lepsze zrozumienie danego zawodu. Na strefie multimedialnej funkcjonowało 10 stanowisk z goglami VR, które pozwalały na poznanie technik wielu profesji podczas ultranowoczesnej symulacji.

Na scenie Rademenez przedstawiał pojedyncze wystąpienia dla młodzieży i osób dorosłych, podczas których przekazywał informacje na temat komunikacji oraz wystąpień publicznych. Jest to kluczowa wiedza, która może pomóc młodzieży oraz dorosłym zdobyć wymarzony zawód, lepiej zdać egzaminy zawodowe oraz szkolne, a także lepiej komunikować się z współpracownikami, przełożonymi lub klientami. W trakcie prezentacji przedstawione zostały ćwiczenia oraz techniki, które warto stosować. Nie zabrakło wielu chętnych osób na scenie, którzy wypróbowali konkretne ćwiczenia.

zdj. Bogdan Pastyrczyk

Nie zabrakło również niespodzianek na scenie. Ciekawy pokaz iluzjonerski zaprezentował jeden z uczniów szkoły zielonogórskiej – Sasha, który zgłosił chęć pokazania sztuczek magicznych na scenie, a następnie pokazywał je uczestnikom Festiwalu.

W sali konferencyjnej odbyły się warsztaty dla młodzieży przeprowadzone przez doradców Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej (WUP w Zielonej Górze): „Wybieraj świadomie – dlaczego doradca zawodowy jest Twoim drogowskazem do sukcesu”, Ucz się i zarabiaj – jak prowadzić działalność nierejestrową”, „Kończę naukę i zakładam firmę – dowiedz się jak sfinansować swój pierwszy biznes”, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem (na każdym z nich było ponad 80 uczestników), o czym świadczy potrzeba realizowania takich warsztatów.

zdj. Bogdan Pastyrczyk

Dla osób dorosłych zorganizowano warsztat: Praca Dietoterapeuty. Analiza składu i masy ciała – jak zdrowo dbać o swoją sylwetkę?” przeprowadzony przez dr Justyna Korycka-Korwek, Dyrektor ds. Rozwoju Lubuski Ośrodek Innowacji i Wdrożeń Agrotechnicznych Sp. z o.o. Warsztat pokazał jak w praktyce wygląda praca dietoterapeuty – specjalisty zajmującego się profesjonalnym doradztwem żywieniowym. Uczestnicy mogli nie tylko poznać tajniki zawodu, ale również wziąć udział w analizie składu i masy swojego ciała, przy użyciu specjalistycznych narzędzi, takich jak analizatory składu ciała. Warsztat wprowadzał w techniki oceny takich parametrów, jak poziom tkanki tłuszczowej, masa mięśniowa i stan nawodnienia organizmu, co jest kluczowe w pracy dietoterapeuty. Warsztat pozwolił uczestnikom zrozumieć, jak dietoterapeuta pomaga poprawić zdrowie i samopoczucie poprzez odpowiednio dobraną dietę, jak łączyć wiedzę o odżywianiu i medycynie, co pozwali na indywidualne podejście do zdrowia i diety pacjenta.

Ostatnim warsztatem odbywającym się w sali konferencyjnej był warsztat przeprowadzony przez doradców zawodowych CIiPKZ (WUP): „Rodzicu – dowiedz się jak wspierać swoje dziecko w wyborach zawodowych”. Był to niezwykle ważny warsztat dla rodziców uczniów szkół podstawowych i średnich, którzy chcą pomóc swojemu dziecku wyborze ścieżki edukacyjnej i zawodowej.

Ciekawym punktem Festiwalu był pokaz ornitologiczny przygotowany przez Lasy Państwowe. Na scenie oraz na stoisku Lasów Państwowych zaprezentował się Jastrząb Harrisa oraz Myszołów Rdzawosterny. Ze sceny widzowie mogli wysłuchać pogadanki na temat cech charakterystycznych, metod polowania, przystosowań oraz zwyczajów ptaków drapieżnych. Nie zabrakło również mnóstwa pytań od młodzieży zainteresowanej pokazem. Uczestnicy mogli wykonać zdjęcia z ptakami i obserwować je z bliska.

Festiwal stworzył możliwości na rozwijanie sieci kontaktów z potencjalnymi pracodawcami, szkołami zawodowymi czy innymi uczestnikami zainteresowanymi podobnymi ścieżkami kariery. Stał się – jak wielu uczestników podkreślało – inspiracją i motywacją do dalszych działań. Spotkania z osobami, które osiągnęły sukces w swojej dziedzinie, zainspirowały zwłaszcza młodych ludzi do podjęcia nowych wyzwań i zmotywowania się do dalszej edukacji lub rozwoju zawodowego. Przykładem tego jak pasja staje się drogą do sukcesu był pokaz sukien Elżbiety Tarłowskiej, Stylisty Mody Roku 2024, Kobiecej Twarzy Województwa Lubuskiego 2024, projektantki, stylistki, kreatorki mody, która sama szyje tworząc artystyczne kreacje. Na Festiwalu projektantka miała również swoje stoisko, na którym prezentowany był jej dorobek. Na scenie zaprezentowała 15 sukien, w tym suknie o nazwie „Soczewka Województwa Lubuskiego”, która 15 października br. zdobyła 1 miejsce w konkursie Folk Fashion. Projektantka opowiedziała również o tym, jak pasja do szycia i ogromna wyobraźnia przerodziły się w sukces, na czym polega zawód projektanta i stylisty oraz z czym trzeba się zmierzyć.

Zwieńczeniem Festiwalu były występy wokalne młodych artystów reprezentujących Studium muzyczne TONIKA w Zielonej Górze. Uczestnicy Festiwalu mogli wysłuchać różnego repertuaru młodych talentów.

Udział w Festiwalu Zawodów to sposób na lepsze przygotowanie do wejścia na rynek pracy, zdobycie cennych informacji oraz dla tych, co funkcjonują już na rynku pracy – poszerzenie swoich horyzontów zawodowych. To również nowe możliwości zawodowe, gdyż niektóre osoby mogły odkryć nowe zawody, o których wcześniej nie myślały, a które idealnie pasują do ich zainteresowań i umiejętności. Podczas Festiwalu prezentowały się takie zawody jak: radca prawny, archiwista, technik UR, operator maszyn, pracownik magazynowy, operator wózka widłowego, transport – spedycja logistyka, kasjer – sprzedawca, stanowiska produkcyjne, magazynowe, administracyjne oraz specjalistyczne z zakresu branży e-mobility, projektant mody, stylista, electrical designer, assambly worker, elektryk, elektromechanik, technolog betonu, projektant (kreślarz techn), konstruktor, statyk, specjalista ds. pozyskiwania funduszy unijnych, strażak, policjant, leśnik, kucharz, fryzjer, technolog wdrożeniowy, informatyk, analityk laboratoryjny, pracownik szkółki, kierownik produkcji, dietetyk, programista, operator linii SMT, pracownik odlewni, specjalista ds. SAP, kierownik robót elektrycznych, kosztorysant, elektromonter, specjalista ds. automatyki, projektant instalacji elektro – energetycznych, funkcjonariusz / pracownik straży granicznej, trener personalny, instruktor fitness, instruktor pilates, nauczyciel yogi, pracownik SPA, opiekun medyczny, fizjoterapeuta, pielęgniarka, lekarz, pracownik doradzający podmiotom ekonomii społecznej, doradca zawodowy, pracownik administracyjno – biurowy, pośrednik pracy, operator CNC, operator maszyn odlewniczych, ślusarz, opiekun medyczny, terapeuta zajęciowy, opiekun osoby starszej, pracownik produkcji, sterowniczy linii produkcyjnej, mechanik utrzymania ruchu, elektronik, technolog, żołnierz, restaurator i wiele innych.

Dziękujemy uczestnikom Festiwalu zawodów 2024 i wszystkim wystawcom za wzięcie w nim udziału, zaangażowanie i wkład merytoryczny.

A wystawcami byli:

w strefie edukacji

1. Branżowe Centrum umiejętności w dziedzinie informatyki i programowania w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 Elektronik w Zielonej Górze
2. Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego “Elektryk” w Nowej Soli i Branżowe Centrum Umiejętności – elektromobilność wraz z Polską Izbą Rozwoju Elektromobilności
3. Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 „Budowlanka” w Zielonej Górze i Branżowe Centrum Umiejętności nr 2
4. Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Zielonej Górze
5. Zespół Szkół Zawodowych PBO w Zielonej Górze
6. Biuro Karier i Biuro Promocji Uniwersytet Zielonogórski
7. Uniwersytet Zielonogórski, Dział Współpracy z Zagranicą ERASMUS +
8. Łużycka Szkoła Wyższa, Żary
9. Wyższa Szkoła Biznesu Gorzów Wlkp.
10. Kuratorium Oświaty w Gorzowie Wlkp.
11. Centrum Kształcenia Ustawicznego w Zielonej Górze
12. Fundacja Cosinus Edukacja ZI, Szkoła Policealna dla Dorosłych “Cosinus PLUS” w Zielonej Górze
13. Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, Oddział Okręgowy w Zielonej Górze
14. Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Zielonej Górze
15. Centrum Integracji Społecznej w Zielonej GórzeAmazon Fulfillment Poland Sp. z o.o.

w strefie zawodów

  1. Amazon Fulfillment Poland Sp. z o.o.
  2. BADER KARA praca tymczasowa +usługi dla przedsiębiorstw Sp. z o.o.
  3. MAZEL S.A.
  4. Ekoenergetyka – Polska S.A.
  5. Erwin Hymer Group Nowa Sól Sp. z o.o.
  6. Formee Sp.z o.o.
  7. LUMEL S.A. i LUMEL ALUCAST Sp. z o.o.
  8. SPINKO MOTO Sp. z o.o.
  9. AB FOODS Polska Sp. z o.o.
  10. Dino Polska S.A.
  11. Zajazd Kultury, restauracja, hotel, eventy w Zielonej Górze
  12. Lubuski Ośrodek Innowacji i Wdrożeń Agrotechnicznych Sp. z o.o.
  13. Ocean Yoga Agnieszka Kościan
  14. Lubuska Wojewódzka Komenda OHP w Zielonej Górze
  15. Fundacja Przedsiębiorczość Żary
  16. Elżbieta Tarłowska – projektantka
  17. Okręgowa Izba Radców Prawnych w Zielonej Górze
  18. Archiveo Sp. z o.o.
  19. Ośrodek Integracji Społecznej w Zielonej Górze
  20. Szpital Wojewódzki w Zielonej Górze
  21. Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej w Zielonej Górze/ Fundacja na rzecz Collegium Polonicum
  22. Spółdzielnia Socjalna EKO – DOM i Fundacja “Synergia kobiet”
  23. Spółdzielnia Socjalna Grupa ALIVIO
  24. Spółdzielnia Socjalna “Alternatywy”
  25. Lasy Państwowe
  26. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Zielonej Górze
  27. Urząd Statystyczny w Zielonej Górze
  28. Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Zielonej Górze
  29. Powiatowy Urząd Pracy w Zielonej Górze
  30. Nadodrzański Oddział Straży Granicznej
  31. Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Zielonej Górze
  32. Komenda Miejska Policji w Zielonej Górze
  33. Wojskowe Centrum Rekrutacji w Zielonej Górze
  34. AUDIT HR Sp. z o.o.
  35. Organizacja Pracodawców Ziemi Lubuskiej

w strefie praktyk

  1. Zrzeszenie Gmin Województwa Lubuskiego

oraz w strefie Organizatora

  1. Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej (Wojewódzki Urząd Pracy w Zielonej Górze)
  2. Centrum Integracji Cudzoziemców w Zielonej Górze(Wojewódzki Urząd Pracy w Zielonej Górze)
  3. EURES (Wojewódzki Urząd Pracy w Zielonej Górze)
  4. EUROPE DIRECT Zielona Góra (LUW)
  5. Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Zielonej Górze.

Dziękujemy za kompleksową organizację techniczną wydarzenia firmie: Rever Leszek Masklak Świdnica.

Wydarzenie zorganizowane było w ramach projektu pt. „Umiejętności tworzą możliwości”, który realizowany jest w ramach inwestycji A3.1.1 KPO „Wsparcie rozwoju nowoczesnego kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *