W dniach 7-8 grudnia 2023 roku, odbyło się III posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Koordynacji (WZK) ds. kształcenia i szkolenia zawodowego oraz uczenia się przez całe życie.
Posiedzenie otworzyła Anna Urbaniak, p.o. dyrektora WUP. Podczas posiedzenia, Elżbieta Ślemp, jako koordynator projektu „Umiejętności tworzą możliwości”, zaprezentowała efekty dotychczasowych działań oraz wspólnie z naczelnikiem CIiPKZ w Zielonej Górze Katarzyną Twardowską przedstawiły zaplanowane na rok 2024 zadania WUP, jako lidera projektu. Działania te dotyczą min. rozwoju doradztwa zawodowego, pobudzania oddolnych aktywności progospodarczych na terenach wiejskich, promowania rozmaitych form kształcenia, dokształcania i uczenia się przez całe życie, promocji zawodów oraz przedsiębiorczości i wiele, wiele innych. Swoje plany przedstawili także partnerzy WUP w realizacji projektu, Uniwersytet Zielonogórski i Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Zielonej Górze. Dr hab. Dorota Szaban z UZ, omówiła stan realizacji badań diagnostycznych, służących realizacji celów projektu oraz planowanych na przyszłość obszarów badawczych. Poddała również pod dyskusję WZK tematykę planowanych badań ad hoc.
Kolejne wystąpienia należały do Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Zielonej Górze. Monika Mojsiejonek przedstawiła wagę kompetencji zawartych w akronimie STEAM w kontekście uczenia się przez całe życie. Podczas dynamicznej prezentacji, zwróciła uwagę, że dotychczasowy STEM, czyli nauka, technika, inżynieria, matematyka, wzbogacony został o sztukę, stąd STEAM, co umożliwia uczniom połączenie nauki w ścisłych jej obszarach z praktykami artystycznymi, a więc z wyobraźnią zgodnie z zasadą Alberta Einsteina „Logika zaprowadzi Cię z punktu A do punktu B, wyobraźnia zaprowadzi Cię wszędzie.” Kolejne wystąpienie partnerów z ODN w Zielonej Górze dotyczyło stworzenia, w ramach projektu, Lubuskiego Portalu Informacji Zawodowej. Założenia i ideę tego narzędzia przedstawili Grażyna Uhman i Tomasz Jasiewicz. Przedstawiciele ODN zwrócili uwagę na konieczność zbadania potrzeb interesariuszy projektu w kontekście opracowywania i stworzenia wspomnianego portalu, tak aby był on narzędziem użytecznym i efektywnym. Idea portalu pobudziła bardzo żywą dyskusję wśród członków WZK, co świadczy o wadze przedsięwzięcia.
Podczas III posiedzenia omówiono zagadnienia dotyczące aktualizacji Zoperacjonalizowanego Programu Wdrażania ZSU dla województwa lubuskiego oraz systematyzowania współpracy WZK w kontekście monitorowania i wdrażania Zintegrowanej Strategii Uczenia 2030 w regionie. Dobre praktyki w tej dziedzinie wskazał przedstawiciel Euroregionu PRO EUROPA VIADRINA, Piotr Boboryk.
Podczas spotkania omówiono również perspektywy planowanych wizyt studyjnych. W trakcie panelu dyskusyjnego członkowie WZK wskazywali kierunki wizyt, ich tematykę oraz przedmiot. Część członków WZK zadeklarowała wsparcie w organizacji wizyt poprzez własne i organizacyjne doświadczenie oraz kontakty.
III posiedzenie WZK otworzyły i zamknęły poprzez podsumowanie, warsztaty dotyczące określenia roli i potencjału WZK w budowie systemu koordynacji działań skierowanych na wzmocnienie kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie w województwie lubuskim. Pełniąca obowiązki dyrektora WUP Anna Urbaniak, zwróciła uwagę na konieczność ugruntowania działań i oparcia się na zdobytym wcześniej doświadczeniu, tak aby kolejne działania stanowiły kontynuację bez konieczności rozpoczynania wszystkiego od nowa. Dobrym słowem podzielił się również wiecemarszałek Województwa Lubuskiego Łukasz Porycki, który wziął udział w sesjach plenarnych Zespołu. Efektem III posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Koordynacyjnego jest utworzenie tematycznych grup roboczych, które pracować będą w poszczególnych obszarach związanych z realizacją projektu. Efektywność pracy prezentowana będzie raz na kwartał podczas kolejnych spotkań WZK.