W środę, 11 września 2024 r. w Parku Technologii Kosmicznych w Zielonej Górze odbyła się Konferencja RAZEM BUDUJEMY LUBUSKĄ PRZYSZŁOŚĆ – innowacje i edukacja podstawą kreowania lepszych miejsc pracy zorganizowana przez Wojewódzki Urząd Pracy w Zielonej Górze w ramach projektu własnego pt. „Umiejętności tworzą możliwości” realizowanego w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO), inwestycji A3.1.1 „Wsparcie rozwoju nowoczesnego kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie”.
Konferencja została objęta Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Lubuskiego i dedykowana była w szczególności przedstawicielom władz samorządu terytorialnego gminnego, powiatowego i wojewódzkiego. Główny zakres przedstawianych tematów skoncentrowany był na zagadnieniach dotyczących innowacji i edukacji oraz ich wpływu na kształtowanie nowoczesnych i lepszych miejsc pracy.
W wydarzeniu udział wziął Zbigniew Kołodziej, członek Zarządu Województwa Lubuskiego, który otworzył konferencję, zwracając uwagę na znaczenie edukacji i innowacji w rozwoju gospodarczym naszego województwa. Następnie Anna Urbaniak p.o. Dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Zielonej Górze wprowadziła uczestników w temat omawiając obecną kondycję na lubuskim rynku pracy, podkreślając znaczenie migrantów oraz przytaczając wyniki raportu Uniwersytetu Zielonogórskiego dot. diagnozy kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego i uczenia się przez całe życie w kontekście rynku pracy w woj. lubuskim. Najważniejszym przesłaniem wystąpienia było podjęcie działań przez Wojewódzki Urząd Pracy w celu koordynacji i monitorowania działań na rzecz uczenia się przez całe życie w naszym regionie m.in. w celu przygotowania kadr dla gospodarki regionu i kreowania polityki zatrudnieniowej.
Robert Wróbel – Wicedyrektor Urzędu Statystycznego w Zielonej Górze przedstawił główne wyzwania demograficzne województwa lubuskiego w prezentacji „Demografia podstawą rozwoju lokalnego i regionalnego”. Wskazał przede wszystkim na spadek liczby ludności spowodowany głównie depopulacją i starzejącym się społeczeństwem.
Dr Joanna Nawój-Połoczańska z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu omówiła kluczowe obszarach w erze nowoczesnego rynku pracy, skupiając się głównie na nowych kierunkach, do których zmierza świat pracy, trendach i megatrendach wyznaczających kierunki zmian, kluczowych cechach rynku pracy i wyzwaniach przyszłości. Prelegentka wymieniała również atrybuty i wyzwania województwa lubuskiego, do których zaliczamy m.in. inwestowanie w edukację i przekwalifikowanie społeczeństwa, adaptacje do zmian, czy elastyczność zatrudnienia.
W dalszej części dr Jerzy Tutaj Wiceprezes Zarządu Parku Technologii Kosmicznych ds. Badań, Rozwoju i Innowacji przedstawił ofertę obiektu Parku dla samorządu.
Kolejnym tematem poruszonym podczas konferencji był temat związany z kierunkami inwestycyjnymi samorządu lokalnego, zaprezentowany przez Tomasza Kopka z Departamentu Inwestycji Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A. Przedstawił on krótką charakterystykę usług, narzędzi i projektów realizowanych przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu Grupa PFR oraz wskazał na konieczność rozwoju i promocji polskiej gospodarki poprzez działania ukierunkowane na wspieranie ekspansji międzynarodowej polskich firm, pozyskiwanie i obsługę inwestorów, promowanie i rozwój innowacyjności w Polsce.
Łukasz Rut, Wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Organizatorów Ośrodków Innowacji i Przedsiębiorczości w Polsce, poruszył temat związany z innowacjami, które są kluczowym elementem kształtowania lepszych miejsc pracy, zarówno pod względem jakości życia pracowników, jak i efektywności organizacji. Prelegent podkreślił również problemy związane z elektronizacją i z rozwojem technologii oraz podkreślił wartość czynnika ludzkiego, jak chociażby kreatywność.
Podsumowaniem konferencji był panel dyskusyjny poświęcony trzem zagadnieniom – innowacyjności, edukacji i lepszym miejscom pracy. W panelu uczestniczyło sześciu ekspertów, którzy skupili się na podkreśleniu znaczenia edukacji dla przygotowania i wdrożenia innowacji, na innowacjach i ich nieprzewidywalności, które będą wymagały nowego podejścia do kształcenia oraz na podkreśleniu roli umiejętności i kompetencji. W ramach dyskusji wysunięto wniosek, że innowacje w swojej naturze zmierzają do ułatwiania „życia” i wykonywania pracy, ale też wymagają nowych umiejętności, które na bieżąco należy rozwijać i których rozwój powinna wspierać edukacja.