Dnia 3.12.2024 r. w Hotelu Ruben odbyło się seminarium „Jak zatrzymać pracownika? perspektywy zagrożenia, strategie benefitowe” zorganizowane przez Wojewódzki Urząd Pracy w Zielonej Górze we współpracy z Organizacją Pracodawców Ziemi Lubuskiej,
w ramach projektu pt. „Umiejętności tworzą możliwości” realizowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO), inwestycji A3.1.1 „Wsparcie rozwoju nowoczesnego kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie”.

Seminarium poświęcone było tematyce zatrzymania pracowników w firmie i wspierania ich zaangażowania w miejscu pracy.
W wydarzeniu udział wziął Pan Robert Wróbel Wicedyrektor Urzędu Statystycznego w Zielonej Górze, przedstawił sytuacje na lubuskim rynku pracy w prezentacji „Demografia, wynagrodzenia i bariery w zatrudnianiu”. Wskazał na spadek liczby ludności spowodowany głównie depopulacją i starzejącym się społeczeństwem. Omówił również dane statystyczne dotyczące wynagrodzeń pracowników oraz główne bariery występujące w procesie zatrudniania. Największe poruszenie wzbudził fakt, że przewidywana liczba ludności w roku 2060 w stosunku do 2023 r. zmniejszy się o ok. 22% – można to przyrównać to zniknięcia całego powiatu strzelecko – drezdeneckiego.
Dr hab. Dorota Szaban, prof. UZ zaprezentowała wyniki badania pt. „Doświadczenia i oczekiwania zawodowe mieszkańców województwa lubuskiego”, z czerwca br. Badanie przeprowadzone zostało metodą CATI na próbie 1070 dorosłych mieszkańców województwa lubuskiego. Diagnoza pokazała m.in. aktualną sytuację zawodową, zgodność wykonywanej pracy z wyksztalceniem, powody pozostawania bez pracy, ocenę dokonywanych wyborów edukacyjnych oraz plany zawodowe – niemal 68% mieszkańców uznało uzyskane kwalifikacje jako przydatne albo bardzo przydatne, 64 % mieszkańców w przypadku zmiany pracy pozostałoby przy pracy w swoim zawodzie, a 88% badanych wskazało, że potrafi szybko uczyć się nowych rzeczy. Co istotne 45% osób wskazało zdecydowaną gotowość do przekwalifikowania, w tym niemal 18% wykazało gotowość do zmiany miejsca zamieszkania w celu przekwalifikowania.
Kolejno wystąpiła Pani Wioletta Panasiuk – Strzyżewska ekspert ds. rynku pracy, prezes zarządu Audit HR, która omówiła aktualną sytuacje na rynku pracy odnosząc się do danych statystycznych m.in. stopy bezrobocia, spadku przyrostu naturalnego w województwie lubuskim na przestrzeni lat 1975 -2023. Zaprezentowała raport z badania preferencji benefitów w przedsiębiorstwach produkcyjnych, który został przeprowadzony w terminie czerwiec – lipiec 2024 i dotyczył oczekiwań pracowników w latach 2024/2025. Głównym celem badania było zrozumienie preferencji i opinii pracowników zatrudnionych w przedsiębiorstwach produkcyjnych na różnych szczeblach hierarchii organizacyjnej. Badanie zostało przeprowadzone na próbie 636 pracowników zatrudnionych w przedsiębiorstwach produkcyjnych na terenie województw lubuskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego. Pozwoliło realnie ocenić aspekty związane z pracą, tj. satysfakcję z wynagrodzeń, balans między życiem zawodowym, a prywatnym oraz postrzeganie benefitów oferowanych przez pracodawców. Ciekawostką okazał się fakt, że we wszystkich badanych grupach wiekowych najważniejszymi benefitami jest przyjazna atmosfera w miejscu pracy, jak również dodatkowe dni płatnego urlopu, wysokiej jakości narzędzia pracy oraz prywatna opieka medyczna.
W dalszej części Pani Julita Kalembkiewicz specjalista HR w firmie Arctic Paper Kostrzyn SA. po krótce omówiła działalność firmy i strukturę zatrudnienia w przedsiębiorstwie. Szczegółowo wymieniła benefity, jakie otrzymują zatrudnieni pracownicy, do których należą m.in. opieka medyczna, dodatkowe ubezpieczenia, szkolenia, dopłata do edukacji dofinansowanie do wypoczynku, smart lunch, dofinansowanie dojazdów, dopłata do zajęć sportowych i inne. Wachlarz profitów jakie przedsiębiorstwo oferuje swoim pracownikom wywołał duży podziw wśród uczestników seminarium i został uznany za wzór godny do naśladowania.
Seminarium stanowiło dobrą okazję do wymiany doświadczeń, dobrych praktyk, współpracy w środowisku pracodawców oraz pozyskania inspiracji w tworzeniu angażujących i atrakcyjnych miejsc pracy.






