Ułatwienia dostępu

VII posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Koordynacji ds. kształcenia i szkolenia zawodowego oraz uczenia się przez całe życie (WZK)

VII posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Koordynacji ds. kształcenia i szkolenia zawodowego oraz uczenia się przez całe życie (WZK)

12 grudnia 2024 roku w Kolesinie odbyło się VII posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Koordynacji ds. kształcenia i szkolenia zawodowego oraz uczenia się przez całe życie (WZK).

Posiedzenie otworzył Przewodniczący Pan Grzegorz Potęga, Marszałek Województwa Lubuskiego, witając przedstawicieli kluczowych instytucji w województwie lubuskim reprezentujących oświatę, rynek pracy, zarządzanie strategiczne, fundusze europejskie i dialog społeczny. Przewodniczący podziękował za dotychczasową współpracę i aktywność zespołu na polu edukacji i rynku pracy. W szczególności odniósł się do organizacji Festiwalu Zawodów w październiku br., pogratulował realizacji przedsięwzięcia i zaproponował organizację tożsamego wydarzenia na północy naszego województwa.

W pierwszej części posiedzenia Pani Elżbieta Ślemp koordynator projektu, omówiła po krótce agendę posiedzenia, zwracając szczególną uwagę na rolę opiniotwórczo – doradczą WZK w zakresie podejmowanych tematów.

Następnie oddała głos dr hab. Dorocie Szaban prof. UZ, która zaprezentowała najważniejsze wnioski płynące z  raportu Uniwersytetu Zielonogórskiego (partnera projektu) pt. Diagnoza sieci współpracy i doświadczeń dotyczących lokalnych i regionalnych działań na rzecz kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie w wymiarze formalnym, pozaformalnym i nieformalnym, w tym uczenia się dorosłych” (raport dostępny jest na stronie www.wupedukacja.pl, w zakładce Raporty). W prezentacji wskazała, że dużym problem jest brak koordynacji współpracy szkół z otoczeniem społeczno–gospodarczym na poziomie lokalnym. Omówiła bariery finansowe, mentalne, organizacyjno – kadrowe, jak również problemy z interpretacją przepisów prawnych. W trakcie prowadzonej dyskusji uczestnicy zwrócili szczególną uwagę na tworzenie klas patronackich, które mogą kompleksowo zaspokoić potrzeby zarówno uczniów jak i pracodawców. Poddano dyskusji pomysł opracowania dokumentu o charakterze strategicznym dotyczącym rozwoju kształcenia zawodowego w województwie lubuskim, w szczególności koncentrując się na możliwościach rozwoju i uwarunkowaniach naszego regionu. Idea spotkała się z dużym zainteresowaniem i aprobatą WZK.

Kluczowym punktem posiedzenia była praca członków WZK nad formułowaniem opinii i rekomendacji na podstawie wniosków płynących z omawianego badania oraz innych działań podejmowanych w ramach projektu. Dzięki toczącej dyskusji uczestnicy wymieniali wiedzę i doświadczenia swoich środowisk i proponowali możliwe rozwiązania. Na zakończenie tej części obrad Pani koordynator podsumowała, że poczynione ustalenia zostaną przetworzone przez biuro koordynacji i przedstawione wszystkim członkom WZK do podjęcia dalszych kroków.

Po przerwie Pani Grażyna Bajon, przedstawiciel Starostwa Powiatowego w Słubicach, zaprezentowała główne założenia projektu pt. „Lubuskie szkolnictwo Zawodowe dla Nowoczesnego Rynku Pracy”, realizowanego we współpracy z Organizacją Pracodawców Ziemi Lubuskiej oraz Zachodnią Izbą Przemysłowo – Handlową, którego głównym celem jest wsparcie na rzecz dostosowania umiejętności i kwalifikacji zawodowych do potrzeb rynku pracy. W omawianej prezentacji przybliżyła szczegółowe dane nt uczestników (3261 uczniów oraz 132 nauczycieli) oraz form wsparcia, dzięki czemu wywołała dyskusję i zainteresowanie obecnych członków WZK.

W dalszej części Pani Elżbieta Ślemp odniosła się do planowanego w styczniu spotkania eksperckiego w ramach tzw. „Okrągłego stołu”.  Przypomniała, że spotkanie będzie okazją do eksperckiej dyskusji przedstawicieli regionalnych interesariuszy uczenia się przez całe życie, której celem będzie samoocena regionalnej polityki uczenia się przez całe życie w województwie lubuskim oraz sformułowanie rekomendacji do dalszego jej rozwoju.

Podziękowała za zgłoszenie do udziału reprezentantów WZK, których działalność ma kluczowe znaczenie dla budowania systemu uczenia się dorosłych w regionie, oraz poddała dyskusji obszary, które wymagają jeszcze zabezpieczenia. Członkowie WZK zaproponowali potencjalnych ekspertów.

Na zakończenie VII posiedzenia WZK Pani Anna Urbaniak Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Zielonej Górze, podziękowała wszystkim za cały rok dobrej współpracy oraz aktywne uczestnictwo w posiedzeniach. Życzyła wszystkim dalszej owocnej współpracy, satysfakcji z pełnionych funkcji i sukcesów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *