10 grudnia 2024 r. w Hotelu Ruben w Zielonej Górze odbyły się warsztaty dotyczące programu Erasmus+ dla sektora „Edukacja szkolna” oraz dla sektora „Kształcenie i Szkolenie Zawodowe”. Warsztaty służyły promowaniu i informowaniu o dostępnych formach wsparcia przedstawicielom placówek edukacyjnych, w szczególności w zakresie mobilności edukacyjnej, zwiększania wiedzy, umiejętności i kompetencji uczniów oraz nauczycieli w ramach współpracy z zagranicznymi partnerami.
Organizatorem warsztatów był Wojewódzki Urząd Pracy w Zielonej Górze we współpracy z Regionalnym Punktem Informacyjnym przy Kuratorium Oświaty w Gorzowie Wlkp.
W warsztatach udział wzięli przedstawiciele szkół podstawowych i ponadpodstawowych z południowej części województwa m.in. z Zielonej Góry, Gozdnicy, Szprotawy, Nietkowic, Pszczewa, Żagania, Wiechlicach, Czerwieńsku, Jędrzychowicach, Wschowie i z Sulęcina oraz przedstawiciele szkół o profilu zawodowym z Zielonej Góry, Zbąszynka, Gubina, Wschowy, Nowej Soli, Szprotawy, Żagania i Frankfurtu nad Odrą.
Podczas Warsztatów omówione zostały możliwe formy wsparcia i zasady pozyskiwania oraz wykorzystywania środków z programu Erasmus + w sektorach szkolnym i zawodowym. W praktycznej części spotkania prowadzący omówili dokumentację konkursową z uwzględnieniem wzoru wniosku, najczęściej popełniane błędy w aplikowaniu oraz podzielili się dobrymi praktykami i swoimi doświadczeniami. Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się m.in. jak wysłać uczniów na staże zagraniczne oraz co oferuje Erasmus + dla kadry nauczycielskiej. Spotkanie było okazją do żywej dyskusji, zachęty do korzystania z programu, jak również omówienia trudności z jakimi mierzą się potencjalni odbiorcy w naszym regionie.
Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach projektu pt. „Umiejętności tworzą możliwości” z inwestycji A3.1.1 KPO „Wsparcie rozwoju nowoczesnego kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie”, przedsięwzięcia pt. „Zbudowanie systemu koordynacji i monitorowania regionalnych działań na rzecz kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie, w tym uczenia się dorosłych”