22 stycznia 2026 r. w siedzibie Biura Koordynacji w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Zielonej Górze miało miejsce spotkanie monitorujące Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE) w związku z realizacją projektu „Umiejętności tworzą możliwości” w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.
Ze strony Fundacji w spotkaniu uczestniczyły Alina Prochasek, Członkini Zarządu FRSE oraz Liliana Budkowska, Dyrektor Biura Programów Zewnętrznych FRSE.
Wojewódzki Urząd Pracy w Zielonej Górze reprezentowała Anna Urbaniak, dyrektor oraz Elżbieta Ślemp, koordynator projektu, Magdalena Rybczyńska, kierownik Centrum Poradnictwa Zawodowego oraz pracownicy merytoryczni Biura Koordynacji Anna Zalewska i Karolina Osękowska.
W rozmowach udział wzięli również Partnerzy projektu: Wicedyrektor Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli Edyta Paczkowska, dr hab. Dorota Szaban, prof. UZ oraz członkowie Wojewódzkiego Zespołu Koordynacji (WZK): Joanna Zielińska Dyrektor Generalna Organizacji Pracodawców Ziemi Lubuskiej, Agnieszka Opalińska Dyrektor Biura Zrzeszenia Gmin Województwa Lubuskiego, Jarosław Tchorowski Zastępca Wojewódzkiego Komendanta OHP.
Dzięki szerokiemu gronu reprezentantów instytucji i partnerów zaangażowanych w realizację projektu udało się poruszyć wiele wątków. Zaprezentowano kompleksowy zakres działań projektowych, organizacje licznych wydarzeń promujących i wspierających kształcenie zawodowe i uczenie się przez całe życie zrealizowanych w województwie.
Uwaga skupiona była na omówieniu efektów i wypracowanych dobrych praktykach, do których z pewnością należy utworzenie Lubuskiej Sieci Doradców Zawodowych i działania w kierunku profesjonalizacji usług doradztwa w województwie. Zaprezentowano działania planowane do końca projektu tj. do 30.06.2026 roku.
Istotnym elementem było zwrócenie uwagi na dalsze kierunki działań oraz inicjatywy, które powinny być kontynuowane i rozwijane w kolejnych latach. Wizyta monitorująca była okazją do otwartej i merytorycznej dyskusji na temat wyzwań wobec utrzymania kluczowych działań. Szczególną uwagę poświęcono przyszłości WZK jako organu opiniodawczo-doradczego wspierającego rozwój umiejętności mieszkańców województwa lubuskiego
Spotkanie przebiegło w bardzo dobrej, partnerskiej atmosferze, sprzyjającej wymianie doświadczeń i swobodnej rozmowie. Przedstawicielki FRSE wyraziły duże zainteresowanie realizowanymi działaniami, wysoko oceniły ich zakres i jakość oraz zadeklarowały chęć dalszej współpracy i udziału w wybranych inicjatywach.
Serdecznie dziękujemy za okazję do podzielenia się doświadczeniami i sukcesami projektu!
Biuro Koordynacji.






